Użytkowników online: 10
kulinaria
« Powrót  

Cząber ogrodowy satureja hortensis

Opis:

Ziele o specyficznym korzennym, aromatycznym zapachu i gorzkokorzennym smaku, podobnym do pieprzu. Ojczyzną tej rośliny są wschodnie kraje śródziemnomorskie, gdzie występuje ona na skałach i gruntach kamienistych. Rośnie małymi kępkami, liście mają intensywny, ciemnozielony kolor. W uprawie pojawił się cząber w IX wieku, najpierw we Włoszech, a następnie rozpowszechnił się w środkowej Europie. Jest to przyprawa bardzo popularna w krajach zachodniej Europy, ale w Polsce stosunkowo mało znana i stosowana. Łodyg i liści używa się w stanie świeżym lub suszonym do zup, potraw z roślin strączkowych (zapobiega wzdęciom), kapusty słodkiej i kwaszonej oraz do ogórków. Ziele to należy dodawać na 10 minut przed zakończeniem gotowania (bardzo ważne!), gdyż inaczej potrawa staje się gorzka. Świeże, drobno pokrajane listki są świetnym dodatkiem do zielonej sałaty i do usmażonych placków ziemniaczanych. Ze względu na dodatnie działanie dietetyczne, cząber powinien być jak najszerzej rozpowszechniony i używany jako przyprawa. W lecznictwie ma nieduże zastosowanie, używa się go do mieszanek podawanych przy nieżytach przewodu pokarmowego i przy leczeniu niestrawności. Wchodzi w skład mieszanek - pieprzów ziołowych.
Dodaj przepis do ulubionych!
Drukuj przepis

trudność (stopień trudności): gwiazdki gwiazdki

Oceń przepis gwiazdki gwiazdki gwiazdki gwiazdki gwiazdki
Możesz ocenić ten przepis nie rejestrując się u nas!

Średnia ocena użytkowników: 4
Ilość ocen: 4

Wykonanie:


Kategorie do których ten przepis należy:

Komentarze:

Autor: WLDrFTSWsQNi

Data: 2012-12-21

mieszkam na granicy z Włochami i mamy (w rsuateracji pracuję w) Sabayon to my mix jaj i cukru (możemy dodać trochę wody i ciemnego rumu), a my go dusić, jak miotełka go, dopf3ki nie został rozwiązany to zawsze działa!

Autor: Ciopcik

Data: 2009-04-19

Nigdy nie używałem go, ale widze, że trzeba wypróbować do kapusty :)

Dodaj komentarz:

Nick:

Komentarz:

Token:
Przepisz tekst z poniższego obrazka albo zarejestruj się w serwisie:
Jeśli chcesz dodać link do tego przepisu na swoją stronę, to wystarczy, że skopiujesz kod poniżej z pola tekstowego i wkleisz go na swoją stronę czy bloga:

Nagroda Wprost Nagroda PC WORLD COMPUTER